תכנון בתי מלון

בתי מלון בצפון מתוכננים עבור תיירות פנים וחוץ וככאלו הם צריכים לתת מענה עבור תיירות נופש ועבור תיירות טיולים או צליינות. כל אחד מסוגי הנופשים צריך לקבל התיחסות יחודית, תכנון ועיצוב בית מלון הוא תהליך שבראשיתו נקבעת עם בעלי המלון השראת הקונספט לעיצוב, זו נקבעת לפי קריטריונים רבים כגון: מבנה לשימור, סגנון, תקופה היסטורית, מיקום מיוחד (ים, מדבר, אגם, עיר וכו'). אוכלוסיית הנופשים אליה מכוון המלון היא זו שתכתיב מרכיבים בתכנון ובעיצוב הפנים של מלון בצפון, אנשי עסקים אשר מתארחים לזמן קצר צריכים שרותים שונים ממשפחות נופשות עם ילדים. לעומת זאת מלון אקסלוסיבי עירוני השוכן בתוך המולת העיר והנופשים בו מעוניינים במרגוע עירוני מול אחוזת בריאות שם נתכנן אזורי מרגוע ומרחבים ירוקים, כל יעוד וצורך של הנופשים יבוא לידי ביטוי בתכנון ובעיצוב בית המלון.

תכנון ברוח העבר ועם הפנים אל העתיד
מאחר והבילוי בבית מלון נועד לספק לאורחים אלטרנטיבה לחיי השגרה, נדרש מאדריכל בתי מלון לתכנן מתוך העצמת חווית בילוי ורוגע. בעת תכנון מלון בצפון האדריכל מקפיד למצוא את האיזון שבין הקונספט-הפונקציונליות-העיצוב. בחירת המיקום הנכון לבניית המבנים בהתאם לתנאי השטח והמגרש ומתוך כבוד והוקרה לטבע הצפוני המיוחד ולעבר ההיסטורי של המיקום. תכנון מלון במסגרת מבנה לשימור מחייבת את האדריכל בהכשרה מיוחדת ובידע מיוחד כמו גם יכולת לספר את "סיפורה של האבן", הסיפור המיוחד של הבניין מתורגם בעדינות לחיים המודרניים. התקנת הפסיליטיז המיוחדים בעידן המודרני ( אינטרנט, TV  וכדו') תעצים את החויה עבור הנופשים.

תכנון אזורים ציבוריים במלון
יצירת בית מלון היא יצירת שואו, מבחינתי גם אוהל ומדורה יכולים להיות שואו אם יתוכננו ויעוצבו כראוי. תכנון הפונקציות הציבוריות ,דלפקי הקבלה, הלובי, חדרי האוכל וההסעדה, אזורי ההסבה  והמנוחה. אזור הספורט והכושר כולל חדרי אימון ומגרשי הספורט וכמובן אזור הבריכה ואזורי ההפעלה לילדים. תמיד יתבצע על פי תקנים ספציפיים ובשילוב העיצוב המוקפד היצירתי והייצוגי שיבוא לידי ביטוי בחומרים מיוחדים ומרשימים, בפרטי בניין מיוחדים ובפרטי ריהוט ותאורה מעצימים. כל אלו ייצרו את הרושם המיוחד כך שחווית המשתמש כמו גם חויית נותן השירות תהיה ברמה הגבוהה ביותר האפשרית.

עיצוב חדרי בית המלון
בתכנון כפר הנופש בקיבוץ אפיק יצרתי נוף פנימי המתכתב עם תבנית הנוף המקומית של הרי הגולן, צבעי השמיים והמרחבים העוצמתיים של הגולן בשילוב אבני הבזלת האופייניות לאזור נכנסו לתוך העיצוב של החדרים ושל הספא במלון כל החדרים עוצבו כבקתות נופש מרווחות ומפנקות וביניהן תוכננו שבילי הליכה מוצלים ניטעו בוסתנים ופוזרו ספסלי מרגוע, החדרים מעוצבים בקפידה ומאובזרים במיטב הנוחות לחווית משתמש כוללת עבור האורח.
ככלל העיצוב והתכנון של בתי מלון בצפון יהיה תמיד מתוך תפיסה שיווקית של בידול וייחוד כמו גם, של לקוח חוזר ולקוח ממליץ, גם מפה לאוזן ובעיקר בימינו, בעידן האינטרנטי כשלכל אורח יש את האפשרות להמליץ בתפוצה רחבה, בעלי המלון והמתכננים מתחשבים רבות בפוטנציאל השיווקי והאלמנט הזה נלקח בחשבון ברצינות גבוהה.